28 Ocak 2014 Salı

Ya Sabır ...


Bakmayın başlığımın sitemkarlığına siz.. Şikayet edilecek bir derdim olduğundan değil bugün ki kelimelerimin sebebi.. Sabır aslında değil midir hayatın ta kendisi? Her Ademoğlunda bulunması gereken mucizevi bir meziyettir kendileri.. Hoş hangimiz dibine kadar Sabır kelimesinin hakkını verebiliyoruz ki ? Çok azımızdır eminim..

Sabırlı olmayı, sûkuneti,sakinliği boyun eğmek olarak algılattılar bize.. Buna inandırdılar..Bu değildir aslı Sabrın.. İnançtır bana göre.. Biz Peygamberi (s.a.v.) nice zorluklara iman gücüyle sabretmiş bir ümmet değil miyiz?  Oysa bugün baktığımızda nice arkadaşlıkların,aile bağlarının hatta evliliklerin bitmesine sebep olan bir olgu oldu Sabırsızlık.. Hepimizin Sabır Taşı çok erken çatlar hale geldi..Halbuki önemli olan canımızı sıkan her olayın Allah'tan geldiğine inanmak.. Geçici olduğuna inanmak.. Ve Tevekkül etmek.. 

Yaşadığımız Sabırsızlıklar yüzünden kaybetmedik mi çoğu şeyi..Sonuna kadar gelip son anda vazgeçmedik mi Sabırdan.. Ve elimiz boş dönmedik mi her seferinde.. 
********************
 
Sabrın timsalidir Eyüp Peygamber..
Sabır Peygamberi’nin hastalıkla mücadele ederken yaslandığı kaya. Namı-ı diğer Sabır Taşı..Rabbi’ne tevekkülle bağlı Hz. Eyüp’ün çektiği acılardan kayanın parçalandığına inanılıyor. Kalplerin göklerine Sabır kandili yakan Peygamber’in metaneti karşısında ürpermemek elde değil..

Şimdilerde bırakın büyük bir derdi,elemi en ufak bir işte karşılaştığımız aksilikle bile dünyaları yıkıyoruz..Oysa ne çok çıkarılacak ders var geçmişimizde.. Ne çok sınanmış büyüklerimiz, ne çok kazanmışlar Sabırla.. Sakinleşmeyi, sinirlendiğimizde ya da herhangi bir zorlukla karşılaştığımızda sûkunetle sabretmeyi öğrenmemiz gerek..  Öğrenelim ki sonunda kazanan biz olalım.. Sabırla nice güzel şeyler elde ettiğimiz günlere.. Hoşçakalın..

********************

Dip Not: Aslına bakarsanız ben bu yazıyı kendime not niyetine yazıyorum sizle bir ilgisi yok.. İçimde gezen küçük şeytanlar bana sürekli sabırsızlığı fısıldıyorlar.. En ufak olayda hayata küsmek adet haline galdi bende ..Biliyorum saçma.. Biliyorum yapmamalıyım .. Hatta yapmamalıyız..

O yüzden bugün bu yazıyı paylaşmak istedim işte.. Tekrarlayacak olursa huyum bir yerlerde okuyup utanmam için ..

2 yorum:

  1. Tatlm senin köşe yazıları için kesinlikle bi gazeteyle anlasman lazım.Kutahyada harcanıyosun:)gercekten cok anlamlı ve cok güzel bir yazı olmuş.handan

    YanıtlaSil
  2. Kesinlikle oldukça yararlı ve kulağa küpe edilecek cinsten bir yazı olmuş.Sabırsızlığa gelince de evet bazı zamanlar fazlaca tez canlı ve panik olabiliyorsun :) ama bunun sayesinde tuttuğunu koparan bir birey oldun :) (keşke ben de senin gibi olabilseydim ama aşırı derecede sallabaş olduğumu biliyorsun zaten)

    YanıtlaSil

Yorum yazmak icin Google hesabınızın olmasına gerek yok..Olmasa da olur..Aşağıda bulunan Yorumlama Biçimi sekmesinden URL' yi seçip isiminizi yazarsanız veya Anonim'i seçip yorumunuzun sonuna isminizi yazarsanız da olur.. Hem de çok güzel olur :)